четвер, 15 січня 2015 р.

Розробка уроку правознавства у 9-му класі на тему "Право власності"

Тема   : Право власностi.
Мета: Пояснити змiст права власностi; розповiсти  про те, як дитина стає властником i як вона може розпоряджатися майном , яке їй належить ; цивільного законодавства; формувати вміння працювати  з підручником, таблицями, нормативними документами, висловлювати власну точку зору,робити висновки; розвивати пізнавальну активність; виховувати поважне ставлення до своєї власності та власності інших.   
Обладнання: Комп’ютер, медіа проектор.
Дидактичні матеріали: Цивільний кодекс України ( витяг) презентація в програмі Power Point.
Базові поняття і терміни: право власності, форми власності,приватизація, право володіння, право користування, право розпорядження, цивільна дієздатність  (часткова, неповна, повна).
Тип уроку: вивчення нового матеріалу з використанням інтерактивних  методів і мультимедійного супроводу.
Структура уроку
  1. Організаційний етап.
  2. Актуалізація опорних знань,  мотивація навчальної діяльності.
  3. Вивчення нового матеріалу.   
    1. Право власності та його зміст.
      1. поняття ;
      2. юридична база;
      3. тріада власності ;
      4. норми власності ;
      5. приватизація.
    1. Набуття права власності
      1. шляхи набуття власності;
      2. робота з порівняльною таблицею “ Знахідка , скарб” с.94 підручника.
    1. Права неповнолітніх осіб щодо розпорядження майном
      1. робота з витягом із ЦкУ Ст.31,32,34,35;
      2. аналіз юридичних ситуацій (усно).
  1. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів.
V.  Підсумки  уроку
VI. Домашнє завдання
--Доброго дня діти!
На дошці епіграф до уроку: “ якщо ви не вмієте цінувати того, що маєте  то нехай у Вас буде , що Ви цінуєте ” Б. Шоу
Тема нашого уроку розпочинає новий  розділ підручника “ Ти – і цивільно правові відносини “ . Цивільне право є однією з найважливіших та найбільших  галузей права України
-- До речі ,пригадайте що називають “галуззю права”?(систему норм права ,що регулює певну сферу суспільних відносин за допомогою визначеного методу правового регулювання, називають галуззю права)
Протягом свого життя усі громадяни зустрічаються з дією його норм. Норми цивільного права врегульовують дуже широке коло приватних відносин у суспільстві.  Серед них  відносини пов’язаних з майном, укладання різних договорів та особисті майнові відносини пов’язані з правом особи на честь, гідність, ділову репутацію. Норми що врегульовують такі відносини містяться в Цивільному кодексі України.
-- А яка тема нашого уроку ? Дати відповідь вам допоможе наш відео фрагмент.
відео мотивація теми уроку

-- Які припущення Ви можете зробить? (учні відповідають про власність)
-- Вірно молодці!!!  
Слайд.
Тема “право власності”.
  1. Право власності та його зміст.
  2. Набуття права власності .
  3. Права неповнолітніх осіб щодо розпорядженням майном.
-- Діти, відкрийте зошити та запишіть число і тему уроку.
Право власності та його зміст.
Духовна скарбниця українського народу багата на прислів’я та приказки про власність, як то…
Слайд “ Українські  прислів’я та приказки про власність “
  1. На своїй клячі куди схочу , туди і скачу.
  2. Свій дзвін: як хочу так і дзвоню.
  3. Чий корінь ,того й плід.
  4. Чуже добро в користь не йде.
  5. Своя сорочка ближча до тіла
-- Підберіть слова які асоціюються у вас із “ власністю “( учні називають слова )
Слайд-анімація  асоціативний кущ
-- Спробуйте самостійно на основі ваших знань та умінь дати визначення поняттю “ власність ” ( учні формують поняття ) після відповіді дітей з’являється слайд
-- Про важливість цього  поняття свідчіть те, що йому присвячена спеціальна норма Конституції України.
-- Відкрийте підручник на с.90 і зачитайте ст.41 КУ
Розбудова демократичної держави та досягнення економічного добробуту України має здійснюватися не тільки за допомогою переходу до ринкової економіки, а й  насамперед, за допомогою врегулювання відносин, зокрема відносин власності.
Слайд ( тріада)
  1. ПРАВО ВОЛОДІННЯ – фактичне  володіння річчю пов’язане з наміром вважати річ своєю .
  2. ПРАВО КОРИСТУВАННЯ – отримання від речі притаманних їй корисних властивостей.
  3. ПРАВО РОЗПОРЯДЖЕННЯ – можливість вирішити юридичну і фактичну долю речі шляхом відчуження ( продаж, дарування, знищення, відмова )
Згідно з цивільним кодексом власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Ці складові становлять зміст права власності .
-- Робота з таблицею (олівцями). Наведіть приклади речей, якими ви можете користуватись, розпоряджатися, володіти, та занесіть їх у таблицю, позначив свої можливості «+», а відсутність можливості «-»  таблиця на с.91 підручника.
-- Висловіть припущення, чому в більшості випадків Ви не маєте всіх повноважень щодо речі.
Конституція України проголосила захист права власності.
В історії України мали місце випадки свавільного вилучення власності –у 1917 році після більшовицького перевороту у Російській імперії вилучали власність дворян та буржуазії; забирали майно в селян під час колективізації.
-- Чи можливо сьогодні в Україні вилучити приватну власність?( учні роблять припущення)
-- Якщо так, то яких випадках? (учні роблять припущення)
Дійсно вилучити приватне майно держава може , як з виплатою компенсації, так без  компенсації. Тільки за рішенням суду ,якщо скоєно правопорушення.
Слайд-схема
                   ФОРМИ ВЛАСНОСТІ В УКРАЇНІ

Приватна                          Державна                        Комунальна

До приватної власності належить майно, власником якого є окрема людина. Це будинок, автомобіль, річ.
До державної власності відносять майно збройних сил України, залізничні, культурні, освітні та медичні установи.
До комунальної власності відносять майно, що належить селам, містам, районам, областям ( школи, лікарні, трамваї, тролейбуси).
Ви отримали випереджальне завдання, підготувати інформацію про приватну та комунальну власність нашого міста.
-- Хто бажає поділитися нею з іншими? (коротке повідомлення учнів)
-- Як Ви гадаєте про який процес йшла мова в рекламі? (учні відповідають приватизація )
Слайд - поняття
НАБУТТЯ  ПРАВА  ВЛАСНОСТІ
Майно може переходити у власність різними способами. Шляхи , за допомогою яких Ви можете стати власником запропонують Ваші улюблені герої .
-- Визначте які шляхи набуття власності Вам запропонували герої мультфільмів ( учні відповідають).
Слайд
                        ШЛЯХИ НАБУТТЯ ВЛАСТНОСТІ
        Купівля                                                   Отримання дарунку
        Знахідка або скарб                                 Виготовлення речі
        Отримання спадщини                           Інші шляхи набуття  власності
  • Чи маєте Ви особисту власність?
  • Якім чином Ви її набули?
  • Чи збігаються Ваші права та можливості з правами та можливостями ваших батьків щодо набуття власності та розпорядження нею?( учні відповідають на питання бесіди )
Зазначу, що у будь-якому віці можна прийняти майно у дарунок або спадщину. Право власності безстрокове .
Нічийними дарунками природи може користуватися кожний. Наприклад , якщо особа зібрала ягоди в лісі чи зловила рибу, то вона є їх власником, якщо діяла згідно із законом.
  • А як діяти особі, яка знайшла чиюсь загублену річ або скарб?
  • За допомогою звернемося  до порівняльної таблиці на с. 94 підручника
ПРАВА НЕПОВНОЛІТНІХ ОСІБ, ЩОДО РОЗПОРЯДЖЕННЯ МАЙНОМ.
Ми вже зазначали ,що учні (неповнолітні ) також можуть бути власниками майна тобто мати певні права або своїми діями набувати певних прав.
  • Давайте пригадаємо поняття з якими ми уже знайомі , такі як                  “ правоздатність”  та “дієздатність “ (учні розкривають поняття)
  • А що про Ваші права власників говорить наш Цивільний кодекс?
Звернемося до  витягів з Цивільного кодексу, що містяться у підручнику на сторінках 95-97.
Статті кодексу 31,32,34 та 35 зазначають що повністю розпоряджатися майном Ви зможете лише з 18 років –ст.34 п.1
(Вчитель  називає учня який зачитує відповідну статтю.)
  • це називається повна “цивільна дієздатність  “
якщо людині ще не виповнилось 14 років , то її майном розпоряджаються батьки в її інтересах ст.31 п.1. Це “ часткова цивільна дієздатність “
(учень зачитує відповідну статтю)
Особи віком від 14 до 18 років мають право розпоряджатися своїй стипендією, заробітком , гонораром. Усі інші угоди щодо свого майна вони мають право укладати тільки зі згоди  своїх батьків чи осіб які їх замінять. Ст.34. це “ неповна цивільна дієздатність”   
(учень зачитує відповідну статтю)
А зараз я пропоную вам розглянути одну з ситуацій ( на с.95 підручника) та знайти рішення за допомогою витягів з Цивільного кодексу.
( Вчитель на вибір зачитує одну з ситуацій, з’ясовує з учнями рівень дієздатності героїв ситуації та допомагає учням знайти правильну відповідь за допомогою кодексу )
На початку закріплення тест для всього класу.
  • 1-1
  • 1-2
  • 1-3                                         с.72,73.
  • 1-4
  • 1-5
  • 1-6      
ІV.  Закріплення (1)   
1 Сектор. Порівняйте запропоновані поняття:
  • фізична та юридична особа
  • цивільна дієздатність і цивільна правоздатність
  • приватна та державна форма власності
  • знахідка та скарб
  • часткова неповна та повна дієздатність
2 Сектор. Проаналізуйте юридичні ситуації:
  • задача 7-1 с.86
  • задача 7-7 с.87
  • задача 7-3 с.86
  • задача 7-5 с.87
  • задача 7-2 с.86
3 Сектор. Гра " Лотарея " Закінчить запропоновані речення:
  • Право особи своїми діями створювати, припиняти, змінювати цивільні права та обов'язки - це
  • Право особи мати цивільні права й обов'язки - це
  • Процес переведення частини державної власності до приватної - це
  • Фактичне володіння річчю, пов'язане з наміром вважати річ своєю - це
  • Отримання від речі притаманних їй корисних властивостей - це
  • Можливість вирішити юридичну і фактичну долю речі шляхом відчуження ( продаж, дарування )- це
  • Усе, що належить людині - це
  • Майно, власником якого є окрема людина - це
  • Майно Збройних сил України,залізниці, культурні, освітні, медичні установи - це
  • Майно, що належить селам, містам, районам,областям ( школи, лікарні, трамваї, тролейбуси ) - це
Підсумок уроку (1).
Отже, ви ознайомились з певним колом питань пов'язаних з поняттям "власність". Але я пропоную розглянути моральний аспект даного поняття з позиції духовності, з позиції християнського світогляду, дати відповідь на питання:
-- Особиста досконалість християнина -- повне нездобуття?
  1. Що говорить нам Біблія? “ Не складайте скарбів собі на землі, де нищить їх міль та іржа, і де злодії підкопуються й викрадають ” (Мт. 6,19)
  2. “ Ніхто двом панам служити не може, бо або одного зненавидить, а другого буде любити, або буде триматись одного, а другого знехтує. Не можете Богові служити й мамоні “ (Мт. 6,24)
  3. “ Глядіть остерігайтесь всякої зажерливості, бо життя чоловіка не залежить від достатку маєтку його ” (Лк. 12,15)
Висловіть свою думку з даного питання. (учні висловлюють свої думки)
Підсумок уроку (2).
Отже, до якого висновку ми прийшли? Біблія переконливо доводить необхідність відмови від приватної власності. Заповняє, що слугуючи власності, ми неминуче віддаляємося від Бога. Але всі ми розуміємо, що власність є необхідною умовою для особистої свободи та самовдосконалення для існування будь-якої держави. Підсумовуючи сказане я хочу побажати вам залишитися справжніми, чистими людьми, зберегти справжню віру в Бога в умовах значної приватної власності!
Оцінки за роботу на уроці отримали ...
Домашнє завдання: Опрацювати & 12 з.6,7,8(на вибір),  с. 97 підручника.




середа, 14 січня 2015 р.

Професія вчителя особлива, її не можна порівняти з іншими

Професія вчителя особлива, її не можна порівняти з іншими


«Складна робота вчителя : у його праці потрібне гаряче серце. Він керівник без претензії на владу, друг без панібратства, порадник без нотацій, вершина, куди піднімає він свого вихованця, щоб разом озирнути світ дитячими очима, розмірковувати по – філософському. Якої поваги гідна людина, що вміщує в собі душу дитини, підлітка, юнака!»
Чи важко навчати дітей? Дуже…, але й надзвичайно цікаво. Адже заняття в 45 хвилин є подією, багатою не лише навчанням, а й взаєморозвитком, взаєморозумінням, взаємоповагою. Вважаю, що навчання буде успішним тоді, коли кожен учень постійно буде відчувати корисність здобутих знань.
Ø    Розвиваю активну і творчу особистість шляхом розвитку креативності учня: надаю право вибору домашнього завдання, дозволяю пробувати і помилятися, хвалю за самостійність.
Ø    На уроках з практичного курсу правознавства в 9-му класі формую та розвиваю в учнів уміння і навички застосовувати здобуті знання в практичних ситуаціях. Навчальний матеріал подаю учням як проблему, а знання вони здобувають у результаті активної роботи : добору потрібної інформації, її аналізу з різних позицій, висунення гіпотез, формування висновків. Учні набувають та закріплюють навички самостійної роботи з нормативними матеріалами, виробляють вміння давати власну правову оцінку конкретних життєвих ситуацій, вчаться моделювати власну поведінку в межах права.
Ø    Використовуючи метод аналізу правових ситуацій виробляю в учнів такі вміння, як опрацьовувати правову інформацію, розробляти план дій, знаходити оптимальний варіант розв’язання , приймати правильне рішення, викладати власну думку в усній та письмовій формі, відстоювати та захищати її…                        
Ø    Крім цього формую навички критичного оцінювання різних думок, самоаналізу, само оцінювання та взаємооцінювання.
Ø    Метод аналізу правових ситуацій використовую на будь – якому етапі уроку – для мотивації, опанування нових знань, формування вмінь і навичок, узагальнення й перевірки знань учнів.
Ø    Забезпечую поповнення, поглиблення, уточнення й систематизацію знань.
Ø    Закріплюю і розвиваю вміння з умовою застосування їх на практиці.
Ø     Спонукаю до самостійної роботи.
Ø     Виховую відповідальність, працьовитість, сумлінність.
Ø    Систематично вимірюю якість знань кожного учня, виявляю його навчальні досягнення й визначаю індивідуальні потреби в навчанні.
Ø    Орієнтую учнів на чітке усвідомлення бажаного рівня навчальних досягнень.
Ø    Спонукаю учнів висловлювати своє розуміння ідей, а не відтворювати фрагменти певної інформації.
Ø    Навчаю розв’язувати проблеми й ухвалювати рішення, надаю учням можливість демонструвати свою здатність, обдумувати та знаходити відповідь на дискусійні питання.
Ø    Оцінюю сам процес навчання, тобто те, як учні працюють, а не лише результат роботи.
Ø    Оцінюю досягнення учнів, незалежно від того, значні вони чи скромні, якщо вони є результатом справжніх зусиль дитини.
Ø    Заохочую дітей допомагати один одному в роботі – завдяки цьому школярі самі навчаються впорядковують і структурують свої знання.
Ø    Надаю учням можливість замислитись над власним способом навчання, приділяю увагу емоціям, які в них виникають під час роботи і взаємостосунків з іншими учнями.
Ø    Допомагаю кожній дитині, створюю максимально сприятливі умови для розвитку і самореалізації. Легко це чи просто? Вважаю, якщо ти професіонал, то це й передбачає високий рівень виконання роботи.
Ø    Намагаюсь формувати такі ціннісні орієнтири,як «соціалізація», «духовність», «національна ментальність», «культура». Вважаю, що цей виховний аспект є необхідною умовою для розвитку творчої, активної особистості.

1.     Одним із стратегічних завдань реформування освіти в Україні, є формування освіченої, творчої особистості, становлення її фізичного і морального здоров’я. Це вимагає розроблення і наукового обґрунтування, змісту і методики організації навчального процесу. Тому сучасна педагогічна наука і практика зосередили увагу на пошуку таких технологій навчання, які б забезпечували всебічний розвиток особистості школяра, сприяли його самовираженню. Наслідком таких пошуків є нові технології навчання.

«Проклади шлях до розуму людини через її серце»

                               Ф. Честерфілд